IV Podmoklański Festiwal Nauki

02.06.2017-3IV Podmoklański Festiwal Nauki odbył się 2 czerwca 2017 r. w Podmoklach Małych. To święto popularyzujące naukę wśród społeczności Podmokli Małych i  okolic. W tym roku poznawaliśmy „Fascynujący świat chemii”.  W pokazach wzięło udział ok 400 uczniów okolicznych szkół. W imprezie wzięli udział zastępca Burmistrza Babimostu Pan Zbigniew Woziński, Sekretarz Gminy Pani Sylwia Panaś, Dyrektor Delegatury LKO w Zielonej Górze Pan Krzysztof Słabczyński, Starszy wizytator LKO Pani Katarzyna Dąbrowa, Przyjaciele szkoły: Pani Justyna Rapicka oraz Pan Stanisław Daszkiewicz jak również Pani Cecylia Judt- przewodnicząca Rady Rodziców i Pani Katarzyna Rychła – sołtys.

Uczniowie zafascynowani metodami badawczymi prezentowali stoiska: Klub Młodego Odkrywcy- pokazy związane z wodą np. badali napięcie powierzchniowe wody, magnesy, jak również badali zjawisko in interferencji w perfekcyjnych bańkach mydlanych.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Sekrety wirtualnej chemii, w którym połączono chemię z nowymi technologiami. Mogliśmy za pomocą okularów vr przenieść się w wirtualną rzeczywistość i poznać miejsca na ziemi gdzie przebywał D. Mendelejew. Poprzez aplikacje natychmiastowo przekształcać prosty sześcian z papieru w dynamiczne, wielowymiarowe obrazy 4d na smartfonie i oglądać 37 cząsteczek z tablicy okresowej pierwiastków. Uwagę przyciągało wiele aplikacji wykonanych przez dzieci np. Milionerzy itp., a także wędrujące ozoboty pomiędzy ważnymi wydarzeniami, a wszystko związane z dziedziną chemii.

Kolejne stoiska Chemia wybuchowa i nie tylko, Kolorowa chemia, Co to jest skala PH?, Magiczne bańki, Klub Młodego Odkrywcy, Zabawa z magnesami na których poprzez pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszyli  najwyższej klasy specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: dr n. med. Renata Żelazowska, dr n. med. Anna Hordyjewska, dr n. med. Anna Horecka, dr n. med. Anna Lewandowska. Były wybuchy, reakcje chemiczne , poznanie skali PH.

Uczestnicy pod czujnym okiem naukowców, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa osobiście wykonali szereg eksperymentów z użyciem roztworów wodno- chemicznych, poznając nowoczesną, kolorową i fascynującą chemię. Przy okazji uczestnicy warsztatów zobaczyli, jak powstają magiczne ogrody, wulkany.

W czasie pokazów można było też zaobserwować proces sublimacji suchego lodu oraz zjawisko napięcia powierzchniowego wody.

W nauce fascynujące jest również to, że ile byśmy nie „odkrywali", to ciągle jest tak dużo nieznanego i umożliwiającego kolejne odkrycia, zarówno te indywidulane jak i te ogólnoludzkie.

Zapraszamy do galerii

02.06.2017-18
Źródło: www.szkolapodmokle.edupage.org
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
23 publikacji

FACEBOOK