Święto lotnictwa i 60 lecie powstania 45 pułku lotnictwa myśliwskiego w Babimoście

20.08.2017-1W niedzielę 20.08.2017 roku odbyły się w Babimoście uroczyste obchody Święta Lotnictwa, które zbiegły się z 60 rocznicą powstania 45 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Babimoście. W imieniu własnym oraz całego gminnego samorządu Burmistrz Babimostu Bernard Radny złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim członkom Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz innym byłym żołnierzom i pracownikom cywilnym naszej babimojskiej Jednostki Wojskowej. Zwracając się do zebranych powiedział, że wojsko wpisało się dużymi zgłoskami w życie i rozwój naszego miasta i regionu. Przyczyniło się do jego osiągnięć i sukcesów. Za to serdecznie podziękował wszystkim, którzy związani byli przez lata z tą jednostką.

Dziś chlubne, wojskowe tradycje Ziemi Babimojskiej kontynuuje wspomniany ZŻWP, którego prezesem jest mjr Alfred Hajduła. Członkowie związku corocznie pamiętają o wszystkich ważnych wojskowych rocznicach. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się na skwerze Wojska Polskiego, gdzie po okolicznościowym referacie oraz wystąpieniach zaproszonych gości złożone zostały kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. W swoim wystąpieniu Prezes związku podkreślił, że działalność nieistniejącego już 45 pułku lotniczego to duża część współczesnej historii Babimostu, a jubileusz 60 – lecia powstania jednostki wojskowej to święto pilotów, techników, mechaników samolotów, całego sztabu, służb zabezpieczenia lotów i wszystkich osób, które pracowały lub w inny sposób związane były z pułkiem .

Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości, poza wymienionym już Burmistrzem Bernardem Radnym byli m.in. sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak, Andrzej Hełmiński z Departamentu Infrastruktury Społecznej w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim, przewodniczący Rady Miejskiej w Babimoście Tadeusz Maszewski, były dowódca pułku w latach 1976-1978r. płk Eugeniusz Brodalka , sekretarz Krajowego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk dypl. pil. Zenon Zgoła, z-ca dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie ppłk Artur Danielak, dyrektor oddziału PKO BP w Zielonej Górze Lech Kurowski, proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńsca dr Andrzej Piela, z-ca Burmistrza Babimostu Zbigniew Woziński, sekretarz Sylwia Panaś, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Zdzisław Krupa, płk Tadeusz Ptak, płk Hubert Owczarek, płk Tadeusz Nóżka, major Andrzej Fidali, byli żołnierze i pracownicy Jednostki Wojskowej w Babimoście oraz przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i zakładów pracy z Babimostu i okolic.

Po oficjalnej części uroczystości, uczestnicy spotkali się w sali bankietowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście, gdzie odbyła się m.in. prezentacja zdjęciowa historii 45 Pułku Lotniczego w Babimoście.

Zapraszamy do galerii

20.08.2017-3
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
23 publikacji

FACEBOOK