1663 ASF


komunalka-info


W związku z zgłoszeniami mieszkańców przypomina się o nieparkowaniu aut w miejscach pod zadaszeniem na Targowisku Miejskim w Babimoście. Stanowiska pod zadaszeniem przeznaczone są wyłącznie do prowadzenia handlu i miejsca te wykupione zostały przez handlujących. Parkowanie, ze względów sanitarnych jest dozwolone tylko w miejscach na to wyznaczonych.
Wyjątkowo, podczas większych świąt kościelnych i imprez gminnych dopuszcza się parkowanie na całym placu Targowiska Miejskiego.


Uroczyste obchody 90-lecia Szkoły Polskiej w Podmoklach

podmokle111 VI 1929 r., 24 VI 1929 r. - daty szczególnie ważne dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły jak i wszystkich mieszkańców Podmokli. To w tych dniach powstały dwie szkoły polskie: pierwsza w Podmoklach Małych, druga w Podmoklach Wielkich. Po  wielu latach germanizacji dzieci z obu wiosek mogły uczyć się w języku ojczystym.

14 czerwca 2019 r. obchodziliśmy 90-lecie tych niezwykle ważnych wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą św. w Kościele Św. Józefa w Podmoklach, następnie zaproszeni goście przeszli w uroczystym pochodzie do Sali Wiejskiej w Podmoklach Małych, gdzie symbolicznie wypuszczono 90 gołębi z okazji urodzin szkoły. Podczas części artystycznej, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, wspominano pierwsze lata funkcjonowania szkoły polskiej na naszych terenach, jej trudne losy oraz niezapomnianych nauczycieli. Wśród zaproszonych gości byli: pierwsi absolwenci szkoły polskiej w Podmoklach, Lech Sarnowski – syn Franciszka wraz z rodziną, nauczyciela w Podmoklach Wielkich w latach 1936-39 i naszego patrona. Karol Knak – syn Stanisława Knaka, pierwszego nauczyciela w Podmoklach Wielkich.

W uroczystości wziął udział Burmistrz Babimostu – Bernard Radny, Władysław Dajczak- Wojewoda Lubuski,  Krzysztof Romankiewicz – Starosta Powiatu Zielonogórskiego, Janina Grzecznowska – dyrektor Wydziału Nadzoru pedagogicznego Lubuskiego Kuratorium Oświaty, Przyjaciele szkoły: Pan Ferdynand Wołek, Pan Stanisław Daszkiewicz, Pan Eugeniusz Richter, Pan Mariusz Owczarek, Sołtysi,  Dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych naszej gminy. Były gratulacje, życzenia, kwiaty oraz podziękowania. Szczególnie wzruszające przemówienie wygłosił Lech Sarnowski, który zawsze z wielkim sentymentem odwiedza Podmokle i naszą szkołę.

Dalsze uroczystości miały miejsce w szkole w Podmoklach Małych. Nastąpiło wkopanie kapsuły czasy, przygotowanej przez uczniów, złożenie  wiązanek kwiatów przy popiersiu naszego patrona, a także otwarcie siłowni zewnętrznej oraz miasteczka ruchu drogowego. Goście zwiedzali szkołę oraz Izbę Pamięci.

Źródło: www.szkolapodmokle.edupage.org

Zapraszamy do galerii
podmokle2

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK