Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021-1W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło w 1918 roku w Poznaniu i było największym na terenie zaborów zwycięskim zrywem niepodległościowym.


Inicjatorem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. Propozycja spotkała się z szerokim poparciem samorządowców, polityków, środowiska kulturalnego i tysięcy Wielkopolan. Inicjatywę jednogłośnie zaakceptowali również posłowie i senatorzy. Wniosek do Prezydenta RP o ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisali również Burmistrz Babimostu Bernard Radny i Zastępca Burmistrza Babimostu Genowefa Materna. Ustawę w tej sprawie podpisał 23 listopada b.r. prezydent Andrzej Duda.
W dniu wyżej wymienionego święta kwiaty pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich oraz Bohaterów Walk o Polskość i Wolność Ziemi Babimojski złożył Burmistrz Babimostu Bernard Radny, Przewodniczący Rady Miejskiej w Babimoście Tadeusz Maszewski oraz przedstawiciele Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Następnie delegacje udały się na Cmentarz Parafialny w Babimoście, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na wspólnym grobie poległych Powstańców Wielkopolskich.

27.12.2021-23
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK