Urząd Miejski w Babimoście, informuje, że firma TRANS-FORMACJA  Marcin Wijatyk w ramach dobrej współpracy zaproponowała udostępnienie mieszkańcom Gminy Babimost pojemników na szkło. Osoby zainteresowane chęcią otrzymania pojemnika do zbiórki szkła prosi się o zgłoszenie do Urzędu Miejskiego w Babimoście biuro nr 2 lub pod nr telefonu 68/3513864.


 

Jubileuszowe obchody 10 - lecia partnerstwa Babimost - Neuruppin

10.10.2015-38Pionierską rolę w popularyzacji idei współpracy transgranicznej, odegrała Rada Europy, która wprowadziła Europejską Konwencję Ramową o Współpracy Transgranicznej między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi sporządzoną w Madrycie 21 maja 1980 roku. Na początku lat 90., po transformacji ustrojowej, gdy odbudowywano w Polsce samorząd terytorialny, na podstawie artykułu 10-tej konwencji, Polska została zaproszona do jej podpisania. Nastąpiło to 10 marca 1993 roku, kiedy to ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa, przyjął ją i ratyfikował.

Kontakty pomiędzy Babimostem i Neuruppin, jak niektórzy pamiętają, sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych. Ich inicjatorem była, niestety już nieżyjąca, mieszkanka Neuruppin Pani Ruth Preust, która urodziła się w Babimoście. Któregoś razu, odwiedzając swoje rodzinne miasteczko, złożyła wizytę Burmistrzowi Bernardowi Radnemu. Opowiedziała historię swojego życia i zaproponowała, że może pośredniczyć w rozmowach pomiędzy włodarzami obu miast w celu nawiązania partnerskiej współpracy. Tak też się stało. Pierwsze kontakty były dość sporadyczne, ale w miarę upływu czasu stawały się coraz częstsze. Od kiedy Babimost został członkiem Euroregionu Sprewa – Nysa - Bóbr, którego działalność ukierunkowana jest na   rzecz rozwoju obszarów   przygranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec, rozpoczęliśmy realizację „małych” projektów. Wspólnie zrealizowaliśmy ich już ponad 50 nie licząc roboczych spotkań i wizyt. Brali w nich udział członkowie OSP, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, pszczelarze, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, dzieci i młodzież, sportowcy, kapele koźlarskie, seniorzy z różnych organizacji społecznych i wielu innych mieszkańców naszych gmin. Należy przypomnieć, że trwałą inwestycją, która została współfinansowana ze środków programu INTERREG III A, dzięki aktywnej współpracy z gminą Neuruppin, jest hala sportowa OLIMPIA.

W sobotę 10 października 2015 roku obchodziliśmy w Babimoście główną część jubileuszowych obchodów 20-lecia współpracy i 10—lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Babimostem i Neuruppin, na które przyjechała 50-osobowa niemiecka delegacja z Burmistrzem Jens-Peter Golde na czele.

Wczesnym przedpołudniem, na terenie Centrum Sportu i Rekreacji posadzono symboliczne drzewko przyjaźni przywiezione z Neuruppin. Następnie goście obejrzeli największy na świecie gliniany garnek oraz zwiedzili Fitness Park i trybuny. O godzinie 11.00 w sali kawiarnianej GOK – odbyła się debata o współpracy pomiędzy Babimostem i Neuruppin. Burmistrzowie, dyrektorzy szkół, placówek sportowych i kulturalnych oraz szefowie organizacji i stowarzyszeń wspominali dotychczasowe kontakty i rozmawiali ze sobą o przyszłości. Przy ulicy Sulechowskiej na pamiątkę 20-lecia współpracy posadzonych zostało 20 szt platanów, a rondo w kierunku Nowego Kramska od soboty 10 października nosi nazwę „Rondo Miasta Partnerskiego Neuruppin”. W sali widowiskowej GOK o godzinie 17.00 nastąpiła część oficjalna uroczystości, którą uświetniła Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej. Po przemówieniach Burmistrza Babimostu Bernarda Radnego i Neuruppin Jens -Peter Golde, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Czesław Fiedorowicz, w uznaniu osiągnięć na rzecz rozwoju Województwa Lubuskiego, wręczył obu gminom odznaczenie „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”, przyznane uchwałą z dnia 7 września 2015 roku. To wyróżnienie jest najważniejszym odznaczeniem w naszym województwie. Odznaczeni mają prawo do używania tytułu „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”, wpisu do księgi „Zasłużeni dla Województwa Lubuskiego” oraz uczestniczenia na prawach honorowego gościa w uroczystych sesjach Sejmiku Województwa Lubuskiego. W dalszej części uroczystości Burmistrz Bernard Radny wręczył pamiątkowe fotoalbumy osobom, które aktywnie uczestniczą w kontaktach pomiędzy Babimostem i Neuruppin. Są to- Matthias Kamnik, Rosswieta Funk, Jutta Miessner, Susanne Presting, Gudrun Voreiter, Wilma Nickel z Neuruppin oraz Elżbieta Ryczek, Sławomira Stoll-Scheer, Horst Heyduk, Monika Jarysz, Aneta Sybis-Jeż, Helena Latoń, Stanisław Baer z Babimostu. Uroczystość zakończyła druga część przepięknego koncertu orkiestry symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego.

Wierzymy głęboko, że najlepsze lata i najciekawsze wspólne projekty Babimostu i Neuruppin jeszcze przed nami. Myślę, że przeżyjemy wiele kolejnych, wspólnych jubileuszy, które będą cementować naszą współpracę, przynosząc mieszkańcom sporo radości i satysfakcji.

Zapraszamy do galerii

10.10.2015-7

DSC 0641

emocni-logo


Slajd1


GMINA BABIMOST
- REKORD GUINNESSA
4

www.solaratlas.pl

first-solarbanner solar

joomplu:5519

Galeria

Aparat

Informator SMS

joomplu:79

Dzienniki urzędowe

BIP

Licznik odwiedzin

Razem31141089
Goście 39
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
Loty do Warszawy
Gazeta Lubuska
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  LUBUSKIE LOTNISKO GAZETA LUBUSKA

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka 
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
19 publikacji