Urząd Miejski w Babimoście, informuje, że firma TRANS-FORMACJA  Marcin Wijatyk w ramach dobrej współpracy zaproponowała udostępnienie mieszkańcom Gminy Babimost pojemników na szkło. Osoby zainteresowane chęcią otrzymania pojemnika do zbiórki szkła prosi się o zgłoszenie do Urzędu Miejskiego w Babimoście biuro nr 2 lub pod nr telefonu 68/3513864.


 

Spod Babimostu na Babią Górę

Foto-5Adam Knobel i Kapela Koźlarska „Kukaweczki spod Babimostu” z Lasek (Kamil Knobel – kozioł biały weselny) i Podmokli Małych (Wiktoria Olender – skrzypce i śpiew; obydwoje uczniowie mistrza Jana Prządki z PSM Zbąszyń), wraz z Kapelą Dudziarską z GOK w Połajewie (uczniowie mistrza Romualda Jędraszaka), uczestniczyła w 17. Międzynarodowym Festiwalu Gajdoszy – „Gajdovačka” w Orawskiej Polhorze na Słowacji (9-11.09.2016).
Muzycy z Gminy Babimost biorą udział w tej imprezie od 2004 r. i to z wielkimi sukcesami.

Tu warto zaznaczyć, iż Adam, wielce utalentowany muzyk z Regionu Kozła, który rozpoczął i pobierał naukę gry na koźle białym weselnym w Zespole Edukacyjnym w Podmoklach Małych, absolwent zbąszyńskiej PSM w klasie mistrza Henryka Skotarczyka, obecnie student II roku poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu, „ustrzelił dublet”, czyli jako jedyny z Polaków w historii tego konkursu wygrał obie kategorie, młodszą w 2007 r. i starszą w 2012 r. - mówi Janusz Jaskulski kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
W międzynarodowym gronie (Słowacja, Czechy, Polska) blisko 50 młodych muzykantów, dwoje solistów zdobyło nagrody:

- Wiktoria 3 miejsce w kategorii śpiewu (przygrywając sobie na mazankach)

- Adam 2 miejsce na koźle i dudach wielkopolskich, w kategorii dowolnej

Warto podkreślić, iż obie kapele „spisały się na medal”, ochoczo występując w całym 3-dniowym programie, łącznie z pierwszym dudziarskim wejściem na Babią Górę (sobota, 10 września 2016 r.).
W niedzielny poranek, w miejscowym kościele została odprawiona SVäTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV TRADÍCIÍ, ze wspomnieniem starych mistrzów, m.in. śp. Mistrza Leonarda Śliwy, z udziałem festiwalowych kapel także i z dalszych stron (Francja, Szkocja, Włochy, Litwa, Białoruś), z których łącznie uczestniczyło blisko 150 muzykantów. Mszę św. odprawił ks. Peter Matis, wzbogacając ją mądrą, gajdosską homilią (niektórzy z nas pamiętają jeszcze 1. Szlak Koźlarski Braci Brudłów w 2005 r. kiedy to gościem była Kapela „Goluska” z Orawskiej Polhory, w której na gajdach grał młodyPeter Matis …).

Na zakończenie – gorąco oklaskiwany występ muzyków w Koncercie Finałowym.  To bardzo dobre wrażenie zostało „utrwalone” zarówno pocztówkami z wizerunkiem młodych „groczy” i kolejnym Dudziarskim Kalendarzem (w obu przypadkach wspaniałe fotografie mistrza „czarnej magii”, Zygmunta Gajewskiego z Poznania), gdzie tym razem w gronie pasterzy-dudziarzy przy połajewskim tryptyku Bożego Narodzenia, obok Biskupiana Krzysztofa stoi Koźlarz Kamil (obecnie uczeń Technikum Leśnego w Rogozińcu).

Zapraszamy do galerii

Foto-1

emocni-logo


Slajd1


GMINA BABIMOST
- REKORD GUINNESSA
4

www.solaratlas.pl

first-solarbanner solar

joomplu:5519

Galeria

Aparat

Informator SMS

joomplu:79

Dzienniki urzędowe

BIP

Licznik odwiedzin

Razem31142394
Goście 52
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
Loty do Warszawy
Gazeta Lubuska
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  LUBUSKIE LOTNISKO GAZETA LUBUSKA

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka 
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
19 publikacji