jarmark2017KOMUNIKAT

Urząd Miejski w Babimoście, informuje, że w związku z rozpoczętą budową drogi na terenie osiedla budynków mieszkalnych jednorodzinnych położonych w Podmoklach Małych przedsiębiorstwo odbierające odpady nie ma możliwości dojazdu do posesji w celu odbioru odpadów. W związku z powyższym, uprzejmie prosi się mieszkańców o wystawianie pojemników na odpady do głównej drogi lub w miejsce umożliwiające dojazd przedsiębiorstwa, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

W przypadku braku możliwości wystawienia pojemników zwracamy się z prośbą o przetrzymanie odpadów w workach do czasu zakończenia inwestycji. Wszystkie zebrane odpady zostaną odebrane z każdej posesji po zakończeniu inwestycji.

Przepraszamy za powstałe utrudnienia.


W związku z remontem przejazdu kolejowego linii nr 358 km 6,779 w m. Podmokłe Wielkie, na drodze wojewódzkiej 304, uprzejmie informujemy , że od dnia 02.12.2017r.  od godz. 08:00 do dnia 13.12.2017r. do godz. 16:00 nastąpi zamknięcie przejazdu kolejowego dla ruchu kołowego.
Dla potrzeb utrzymania ruchu zostaną wyznaczone dwa objazdy:
1) dla pojazdów do 15 ton przez miejscowości Podmokle Wielkie, Podmokle Małe, drogą powiatową 1194F, ul. Leśną w Babimoście, do drogi wojewódzkiej nr 304,
2) dla pojazdów powyżej 15 ton przez miejscowości Zbąszyń, Nowy Tomyśl, Wolsztyn.
Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy.


 

Spod Babimostu na Babią Górę

Foto-5Adam Knobel i Kapela Koźlarska „Kukaweczki spod Babimostu” z Lasek (Kamil Knobel – kozioł biały weselny) i Podmokli Małych (Wiktoria Olender – skrzypce i śpiew; obydwoje uczniowie mistrza Jana Prządki z PSM Zbąszyń), wraz z Kapelą Dudziarską z GOK w Połajewie (uczniowie mistrza Romualda Jędraszaka), uczestniczyła w 17. Międzynarodowym Festiwalu Gajdoszy – „Gajdovačka” w Orawskiej Polhorze na Słowacji (9-11.09.2016).
Muzycy z Gminy Babimost biorą udział w tej imprezie od 2004 r. i to z wielkimi sukcesami.

Tu warto zaznaczyć, iż Adam, wielce utalentowany muzyk z Regionu Kozła, który rozpoczął i pobierał naukę gry na koźle białym weselnym w Zespole Edukacyjnym w Podmoklach Małych, absolwent zbąszyńskiej PSM w klasie mistrza Henryka Skotarczyka, obecnie student II roku poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu, „ustrzelił dublet”, czyli jako jedyny z Polaków w historii tego konkursu wygrał obie kategorie, młodszą w 2007 r. i starszą w 2012 r. - mówi Janusz Jaskulski kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
W międzynarodowym gronie (Słowacja, Czechy, Polska) blisko 50 młodych muzykantów, dwoje solistów zdobyło nagrody:

- Wiktoria 3 miejsce w kategorii śpiewu (przygrywając sobie na mazankach)

- Adam 2 miejsce na koźle i dudach wielkopolskich, w kategorii dowolnej

Warto podkreślić, iż obie kapele „spisały się na medal”, ochoczo występując w całym 3-dniowym programie, łącznie z pierwszym dudziarskim wejściem na Babią Górę (sobota, 10 września 2016 r.).
W niedzielny poranek, w miejscowym kościele została odprawiona SVäTÁ OMŠA ZA NOSITEĽOV TRADÍCIÍ, ze wspomnieniem starych mistrzów, m.in. śp. Mistrza Leonarda Śliwy, z udziałem festiwalowych kapel także i z dalszych stron (Francja, Szkocja, Włochy, Litwa, Białoruś), z których łącznie uczestniczyło blisko 150 muzykantów. Mszę św. odprawił ks. Peter Matis, wzbogacając ją mądrą, gajdosską homilią (niektórzy z nas pamiętają jeszcze 1. Szlak Koźlarski Braci Brudłów w 2005 r. kiedy to gościem była Kapela „Goluska” z Orawskiej Polhory, w której na gajdach grał młodyPeter Matis …).

Na zakończenie – gorąco oklaskiwany występ muzyków w Koncercie Finałowym.  To bardzo dobre wrażenie zostało „utrwalone” zarówno pocztówkami z wizerunkiem młodych „groczy” i kolejnym Dudziarskim Kalendarzem (w obu przypadkach wspaniałe fotografie mistrza „czarnej magii”, Zygmunta Gajewskiego z Poznania), gdzie tym razem w gronie pasterzy-dudziarzy przy połajewskim tryptyku Bożego Narodzenia, obok Biskupiana Krzysztofa stoi Koźlarz Kamil (obecnie uczeń Technikum Leśnego w Rogozińcu).

Zapraszamy do galerii

Foto-1
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
20 publikacji

FACEBOOK