„Wszystko kręci się wokół mleka”

13112016-2W niedzielę 13 listopada br. w sali wiejskiej w Nowym Kramsku odbyło się  kolejne spotkanie z cyklu "Popołudnie z Cygą" zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno- Edukacyjne " Cyga " z Nowego Kramska.

 

 

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście - przedstawiciele Gminy Babimost Burmistrz  Bernard Radny z małżonką, Zastępca Burmistrza  Zbigniew Woziński z małżonką, Sekretarz Gminy Sylwia Panaś, sołtysi, radni  oraz mieszkańcy z Nowego Kramska i okolicznych miejscowości. 

Spotkanie zostało zorganizowane pod nazwą „Wszystko kręci się wokół mleka”. Zaprezentowano pokaz odciągania mleka, co dawniej nazywano „przekręcaniem mleka w centrefudze". W czynności tej ważne jest jakie mleko się wleje, aby proces oddzielania śmietany od mleka przebiegał prawidłowo. W prezentacji tej wziął udział Burmistrz Babimostu. Następnie Panie z Nowego Kramska pokazały urządzenia do wyrabiania masła i  jak poprawnie ubić śmietanę, wyrobić i wydusić  masło, aby było smaczne. Zaproszeni goście mogli osobiście wyrobić masło w „kierzynce”. Gospodynie zaprezentowały  także czynności związane z wytwarzaniem twarogu oraz dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na spotkaniu nie zabrakło także  innych atrakcji takich jak: pokaz mody mlecznej, gdzie zaprezentowano między innymi: wymborki, ryczki, bańki i aparaty udojowe, dzieci miały także możliwość udziału w konkursie rysunkowym w którym należało narysować krowę. Nie zabrakło osób, które chętnie tańczyły i śpiewały utwory ludowe.

Podczas imprezy programy artystyczne zaprezentowały dzieci z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku : przedszkolaki, chór szkolny  oraz Wiolinki. Wystąpiła także grupa dzieci uczących się gry na gitarze pod okiem p. Andżeliki Drozdy.

 

Zapraszamy do galerii

13112016-5
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
Loty do Warszawy
Gazeta Lubuska
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  LUBUSKIE LOTNISKO GAZETA LUBUSKA

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka 
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
20 publikacji