Gmina Babimost leży w środkowo – wschodniej części województwa lubuskiego  w powiecie zielonogórskim, zajmując 92,77 km2 powierzchni i graniczy z gminami: Sulechów, Kargowa, Zbąszynek , Szczaniec. Siedlec, Zbąszyń.
Gminę Babimost zamieszkuje 6077 osób w tym miasto 3761, a 2316 osób mieszka w sześciu sołectwach. Wsiami sołeckimi są: Kolesin, Laski, Podmokle Wielkie, Podmokle Małe, Nowe Kramsko, Stare Kramsko.

Informacje o stanie mienia komunalnego

Babimost jest atrakcyjny zarówno jako miasto jak i gmina. Stale się rozwija, a gmina znajduje się blisko od znaczących szlaków komunikacyjnych takich, jak autostrada A2 oraz droga ekspresowa S3. Babimost posiada własną obwodnicę dzięki czemu ciężki tabor nie wjeżdża do miasta i nie zakłóca spokoju mieszkańcom, którzy w związku z tym mogą cieszyć się świeżym powietrzem. Poza tym miasto położone jest przy znaczącym węźle kolejowym, dlatego też transport osobowy i towarowy może odbywać się w szybki i sprawny sposób. Gmina dysponuje także szeroką ofertą w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych przygotowanych na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia . Znajdują się tutaj grunty pod zabudowę przemysłową, handlowo-usługową i, turystyczną oraz mieszkalną. Z kolei tym, co z pewnością wyróżnia Gminę Babimost od innych gmin jest to, że jako jedyna w województwie lubuskim posiada międzynarodowy port lotniczy. Koszty lądowania są znacznie mniejsze niż w innych portach lotniczych w Polsce. Warto podkreślić, że miasto Babimost, mimo swoich niedużych rozmiarów, nie odnotowuje spadku liczby ludności. Wciąż pojawiają się nowi mieszkańcy, którzy doceniają walory Ziemi Babimojskiej. W związku z tym rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Deweloperzy oddają do użytku nowoczesne mieszkania, nawet z miejscami postojowymi znajdującymi się pod budynkiem.

Na terenie gminy funkcjonuje wiele małych i dużych firm. Największym podmiotem gospodarczym jest nowoczesny zakład produkujący meble, należący do szwedzkiego koncernu IKEA Industry. Jest również wiele innych rozwijających się zakładów pracy. Wszystkie zakłady skupiają dużą ilość pracowników z gminy oraz z miejscowości ościennych. Ziemia Babimojska szczyci się rozległą siecią ścieżek rowerowych, która stale się rozbudowuje. Na jednego mieszkańca przypada ich najwięcej w województwie. W gminie kładzie się duży nacisk na turystykę rowerową. Z miasta ścieżki rozchodzą się do okolicznych miejscowości, ościennych gmin i ciekawych zakątków, w tym także nad jezioro Liny. Na terenie gminy znajduje się część jeziora Wojnowskiego, które daje możliwość uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Gmina Babimost słynie z lasów obfitujących w grzyby i zwierzynę łowną , co przyciąga turystów także zza granicy. Dzięki przyjazdom urlopowiczów prężnie rozwija się agroturystyka. Pensjonaty funkcjonują cały rok.