W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło w 1918 roku w Poznaniu i było największym na terenie zaborów zwycięskim zrywem niepodległościowym.

Inicjatorem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. Propozycja spotkała się z szerokim poparciem samorządowców, polityków, środowiska kulturalnego i tysięcy Wielkopolan. Inicjatywę jednogłośnie zaakceptowali również posłowie i senatorzy. Wniosek do Prezydenta RP o ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisali również Burmistrz Babimostu Bernard Radny i Zastępca Burmistrza Babimostu Genowefa Materna. Ustawę w tej sprawie podpisał 23 listopada b.r. prezydent Andrzej Duda.

W dniu wyżej wymienionego święta kwiaty pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich oraz Bohaterów Walk o Polskość i Wolność Ziemi Babimojski złożył Burmistrz Babimostu Bernard Radny, Przewodniczący Rady Miejskiej w Babimoście Tadeusz Maszewski oraz przedstawiciele Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Następnie delegacje udały się na Cmentarz Parafialny w Babimoście, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na wspólnym grobie poległych Powstańców Wielkopolskich.