Herb Gminy Babimost„Herbem Gminy jest herb Babimostu – dwa skrzyżowane złote klucze na czerwonym tle. Barwy herbu to kolory czerwony i złoty.” Taki zapis został ujęty w Statucie Gminy przyjętym uchwałą Nr II/4/02 Rady Miejskiej w Babimoście z dnia 2 grudnia 2002 r. Wzór ten został wykorzystany również na fladze Babimostu.

Pierwszy raz herb Babimostu w tej postaci pojawia się na XIV wiecznych monetach tzw. „kwartnikach” bitych w babimojskiej mennicy dla książąt żagańskich. Ten motyw występuje we wszystkich odmianach herbu aż do czasów współczesnych. Zachowała się pieczęć miejska z 1570 r. oraz talerz miedziany z II połowy XVI w. na których widnieją skrzyżowane klucze. Zupełnie inny herb okresowo pojawił się w czasach rozbiorów. Na czerwonej tarczy widniał polski orzeł stojący na moście. Pod środkowym przęsłem mostu umieszczone były dwa skrzyżowane klucze. Po przejściu Babimostu we władze pruskie dokonano ponownej zmiany symboliki na herbie. Jego elementem głównym był orzeł pruski dzierżący w szponach skrzyżowane klucze Po roku 1918 Babimost sygnował się herbem z dwoma skrzyżowanymi kluczami na czerwonej tarczy. Podobny obowiązuje od 1945 r.

Dwa skrzyżowane klucze nie odnoszą się do skomplikowanych dziejów miasta ani też do jakichś wartości duchowych. Wybitny heraldyk Marian Gumowski dowodził, że symbol kluczy w herbie ma ścisły związek z osobą św. Piotra i sugerował patrona kościoła miejskiego. Jest to o tyle prawdopodobne , że z żadnym miejskim obiektem w Babimoście kojarzyć kluczy nie było można. W mieście nie powstały nigdy mury obronne, stąd nie było ani bramy ani baszt, do których można by przypasować klucze.
(„Dzieje Babimostu” Joachim Benyskiewicz, Marek Kuc)

HYMN BABIMOSTU – słowa: Andrzej Smykowski, muzyka: Tomasz Gawroński.
Utwór wykonał i nagrał: Tomasz Gawroński.
Tu gdzie historia wiecznie żywa
I gdzie o wolność walczono tyle długich lat
Jest gród co Babimost się nazywa
Tu człowiek człowiekowi jest jak własny brat.
ref.
Kochajmy Babimost po życia kresKochajmy Go jakim był i jest
Kochajmy stolicę rodzinnych stron
Kochajmy Babimost bo tu jest nasz dom.
Gdzie dzisiaj znajdziesz tyle ciepła
I powiedz gdzie tak spokojnie mógłbyś dzisiaj żyć
To miasto otoczy cię opieką swą
i z tego dumny zawsze możesz być.