W dniu 26.01.2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Franciszka Sarnowskiego w Podmoklach Małych. W uroczystości udział wziął Burmistrz Babimostu Bernard Radny, wraz z zastępcą Genowefą Materna oraz Sekretarzem Gminy Sylwią Panaś, Wojewoda Lubuski Marek Cebula, przedstawiciele Rady Miejskiej z Przewodniczącym Tadeuszem Maszewskim na czele, projektant Andrzej Makaryk, Prezesa Zarządu firmy Dana Bud, która wykonywała inwestycję Anita Karcz, proboszcz Andrzej Piela, delegacja z partnerskiej gminy Neuruppin, kierownicy zakładów pracy z naszej gminy, sołtysi, a także rodzice uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły, po którym głos zabrał Burmistrz Babimostu Bernard Radny. Opowiedział on o szczegółach całej inwestycji.

Dnia 20.02.2023 r. podpisana została umowa na budowę sali gimnastycznej. W ramach inwestycji powstało boisko wielofunkcyjne wraz z infrastrukturą techniczną i sanitarną. Budynek posiada automatyczną wentylację za pomocą rekuperacji. Ogrzewanie sali gimnastycznej jest podłogowe, oparte na odnawialnych źródłach energii. Na dachu zamontowanych jest 131 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 380 W. Natomiast pompy ciepła czerpią energię cieplną z 10 odwiertów, każdy o głębokości 100 metrów.

Koszt budowy to 7 308 300,00 zł. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 5 816 125,00 zł.

W dalszej części obiekt poświęcił ksiądz proboszcz dr Andrzej Piela, a następnie została przecięta wstęga – jako symboliczny akt oddania do użytku nowej sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Elżbieta Ryczek opowiedziała o wielkim marzeniu wielu pokoleń, które właśnie zostało zrealizowane. Wyraziła swoje przekonanie o tym, jak wiele pożytku przyniesie uczniom nowa sala gimnastyczna. Na koniec złożyła ogromne podziękowania wszystkim tym, którzy przysłużyli się do tego przedsięwzięcia.

Po krótkiej przerwie technicznej odbyła się część artystyczna. Uczniowie z zapałem i pełni energii pokazywali jak wielką radością życia, zabawą i świętem jest dla nich sport. Swoimi pozytywnymi emocjami, ruchem tanecznym, humorem oraz pięknym śpiewem zachwycali publiczność. Odbył się piękny taniec z kółkami olimpijskimi, układ sportowy uczniów szkoły, pokazy zespołu śpiewających uczniów i naszych absolwentek, występ orkiestry mandolinowej, pokazy akrobatyczne, a na koniec towarzyski mecz piłki nożnej młodzików „Jedność Podmokle”.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Podmoklach Małych