Po raz pierwszy na terenie naszej Gminy miłośnicy psów rasowych mieli swoje święto. W dniach 29.04-02.05.2022 r. na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście odbyły się wystawy psów rasowych, w których wzięli udział właściciele psów z 19 państw. Imprezę honorowym patronatem objął burmistrz Babimostu Bernard Radny oraz burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś. Organizatorem całego wydarzenia był Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział w Zielonej Górze, przy współpracy z Gminą Babimost.

Na imprezie pojawiło się ponad 2700 psów z około 200 ras. Można było zobaczyć psy z wszystkich dziesięciu grup jakie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna dzieli psy rasowe oraz z grupy XI – ras nie uznaniowych, czyli takich, dla których opracowano już wzorzec rasy, lecz sama rasa nie jest jeszcze oficjalnie uznawana przez FCI. Czworonogi oceniało 19 sędziów z Polski i zagranicy, m.in. z Serbii, Danii i Litwy.

Pierwszego dnia miała miejsce Krajowa Wystawa Psów 9. Grupy FCI oraz Klubowa Wystawa Chihuahua. W dnia 30.04-01.05. zorganizowano Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych. Burmistrz Babimostu Bernard Radny uhonorował pucharem Najpiękniejszego Psa Wystawy Oddziału Zielonogórskiego. Tytuł najpiękniejszego psa Międzynarodowej Wystawy Psów uzyskał Nowofundland. O ten tytuł konkurują psy i suki z tytułem „Zwycięzca Rasy”.

Ostatniego dnia odbyło się Grand Prix Terierów typu Bull. Zwycięzcą i tytuł Najpiękniejszego Psa Wystawy zajął Staffordshire Bull Terrier.

Najlepsze czworonogi miały okazję powalczyć o miano najpiękniejszych psów wystawy w siedmiu kategoriach wiekowych tj.:

  • Młodszych Szczeniąt → od 4 do 6 miesięcy
  • Szczeniąt → od 6 do 9 miesięcy
  • Młodzieży → od 9 do 18 miesięcy
  • Pośrednia → od 15 do 24 miesięcy
  • Otwarta → powyżej 15 miesięcy
  • Championów → powyżej 15 miesięcy – dla psów posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI – nie dotyczy championatów młodzieżowych
  • Weteranów → powyżej 8 lat.

Podczas tych czterech dni zobaczyć można było między innymi takie rasy jak: Chiński grzywacz, Lhasa Apso, Maltańczyk, Rosyjski Toy, Spaniel, Boston Terrier, Mops, Bolończyk, Chihuahua, Coton de Tuléar, Hawańczyk, Kromfohrländer, Lwi piesek, Pekińczyk, Prazsky Krysarik, Pudel, Brabantczyk, Chihuahua, Chin japoński, Gryfonik, Shih Tzu, Bichon Frise, Buldog.

W imprezie uczestniczyła jedna z najbardziej znanych hodowczyń psów rasy Chihuahua z Ukrainy. Dziewczyna przez osiem dni wędrowała przez Ukrainę wioząc ze sobą osiem swoich pupili. Mimo tragedii, która rozgrywa się w jej ojczyźnie, udało się ją namówić na uczestniczenie w babimojskiej wystawie.

Wystawy zgromadziły bardzo wielu miłośników czworonogów. Zarówno wystawcy jak i zgromadzona publiczność podkreślali wyraźnie, że weekend majowy można jak najbardziej zaliczyć do bardzo udanych!

Szczegółowe informacje na temat wystaw znajdują się na stronie: zkwp.zgora.pl

Galeria nr 1

Galeria nr 2

Galeria nr 3

Galeria nr 4